Promovarea Unui Mediu Sigur pentru Tinerii Noștri: Rezultatele Remarcabile ale Campaniei de informare și prevenire antidrog "NU#Droguri

 • Sâmbătă, 11 Noiembrie 2023
 • ONG
 • Publicat de
#NUDroguri #PrevenireAntidrog #PlatformaWebNUDroguri #WebNUDroguri #NUDroguri #PrevenireAntidrog #PlatformaWebNUDroguri #WebNUDroguri

Fundația Județeană pentru Tineret Gorj anunță finalizarea cu succes a proiectului "Promovarea unui Mediu Sigur și Sănătos în Rândul Elevilor de Liceu prin intermediul educației și informării" prin intermediul campaniei de informare și prevenire antidrog NU#Droguri. Această campanie a reprezentat un efort susținut și dedicat pentru a educa și sensibiliza comunitatea în legătură cu problemele legate de consumul de droguri, dar mai important, pentru a oferi alternative sănătoase tinerilor și adolescenților. Scopul principal al acestei inițiative a fost de a informa și preveni consumul de droguri în rândul tinerilor, iar aceasta a fost realizată cu sprijinul comunității și al autorităților locale. Proiectul nostru a inclus o gamă variată de inițiative menite să informeze și să prevină consumul de droguri în rândul tinerilor și a comunității noastre. Realizări-cheie ale Proiectului:

 I. Platforma WebFJTG și Comunicate de Presă + Platforma Web "NU#Droguri":

 • Website NU#Droguri: Accesibil la https://sites.google.com/view/nudrog.
 • Blog-ul WebNU#Droguri: Accesibil la https://antidrog2020.blogspot.com/.

 II. Promovarea pe Social Media NU#Droguri:

 • GRUP Facebook NU#Droguri: Accesibil la www.facebook.com/groups/FJTGorj.
 • Pagina Facebook NU#Droguri: Accesibilă la www.facebook.com/CTgJiu.
 • Pagina LinkedIn NU#Droguri: Accesibilă la www.linkedin.com/company/faradrog.
 • Chestionar Atitudinea Elevilor Referitoare la Droguri: Accesibil la https://forms.gle/wmFUVYCH2Y3C3rj38.
 • Formular de Înscriere pentru Evenimente și Sesiuni Informative: Accesibil la https://forms.gle/PADmVHsCQfgCbSms9.
 • Videoclipuri "Modalități de a Renunța la Droguri": Playlist-ul "NU#Droguri - Interviuri Utile Antidrog" este o resursă esențială pentru informarea și prevenirea consumului de droguri printre tineri. Accesibil la www.youtube.com/playlist?list=PL0hMij_wSC2XXCAKKnZA977bB6TNYM1Li

 III. Studiul "Percepția și Opiniile TINERILOR cu privire la Consumul de Droguri": https://forms.gle/wmFUVYCH2Y3C3rj38 Dezvăluie Provocări și Soluții în Municipiul Târgu Jiu, Gorj

 Principalele Constatări:

 1. Actualitatea Problemei:
  • 29.3% dintre respondenți consideră consumul de droguri o problemă actuală în Târgu Jiu.
  • 34.1% cred că problema s-a ameliorat, indicând posibile schimbări pozitive.
  • 36.6% nu au o opinie formată, subliniind nevoia de mai multe informații și conștientizare.
 2. Motivele Consumului:
  • 22% consideră anturajul drept principalul factor de influență.
  • 16% menționează dorința de a trăi experiențe noi, indicând o motivație aventuroasă.
 3. Sursa de Informare:
  • 54% obțin informații despre droguri de la televizor.
  • 16% au aflat despre droguri în instituțiile educaționale.
 4. Tentația Consumului:92% dintre tineri resping ideea de a experimenta droguri, indicând o rezistență semnificativă.
 5. Oferta de Droguri:64% nu au fost expuși la oferte de droguri sau le-au refuzat.
 6. Cunoștințele Despre Efectele Drogurilor:70% sunt conștienți de efectele negative ale drogurilor.
 7. Legislația și Drogurile:69.4% doresc să afle mai multe despre legislația privind consumul și traficul de droguri.
 8. Percepția Consumatorului:60% consideră că un consumator de droguri poate fi văzut atât ca victimă, cât și ca infractor.
 9. Resurse de Prevenire:46% cred că există instituții și centre de prevenire în orașul lor.

 Recomandări pentru Acțiune:

 1. Campanii de Informare și Prevenție: Implementarea unor campanii în școli și universități pentru a evidenția pericolele consumului de droguri.
 2. Parteneriate cu ONG-uri: Colaborarea cu organizații neguvernamentale pentru organizarea de workshop-uri și seminarii pe tema prevenirii consumului de droguri.
 3. Accesibilitate la Consiliere: Înființarea de centre de consiliere pentru tineri și familiile lor.
 4. Intensificarea Măsurilor Legale: Colaborarea strânsă între autorități și forțele de ordine pentru monitorizarea și combaterea traficului de droguri.

Concluzii: Acest studiu oferă o imagine detaliată asupra percepțiilor tinerilor din Târgu Jiu cu privire la consumul de droguri. Cu rezultatele și recomandările obținute, suntem determinați să acționăm în mod coordonat pentru a preveni și combate această problemă. Apelăm la autoritățile locale să adopte și să implementeze măsurile propuse pentru a asigura un mediu sănătos și sigur pentru tineri și comunitatea în ansamblu.

  IV. Soluții Alternative Sănătoase la consumul de droguri: Am identificat soluții alternative sănătoase pentru tineri, cum ar fi: 

 • Antreprenoriatul ca alternativă la droguri, în care tinerii sunt încurajați să-și canalizeze creativitatea și energia în dezvoltarea unei afaceri, contribuind astfel la comunitate și evitând tentațiile negative. Am dezvoltat un modul eLearning gratuit cu resurse care acoperă aspectele-cheie ale dezvoltării afacerilor, inclusiv surse de finanțare și idei de afaceri.  https://www.jurnalfinanciar.ro/avantajele-antreprenoriatului-ca-alternativa-la-droguri/
 • Centrul de Tineret din Târgu-Jiu, un loc modern și sigur pentru tineri, oferind activități distractive, dezvoltarea abilităților și socializare. Aceasta este o inițiativă vitală în contextul programului "Capitala Tineretului din România 2023 Târgu Jiu #YOUthURL." Am creat un centru de tineret modern în Târgu-Jiu, unde tinerii pot participa la activități distractive și educative. Acest centru oferă un mediu sigur pentru socializare și dezvoltarea abilităților.  https://www.youtube.com/watch?v=-UEVIv0ylx0
 • Kit-ul "Chimia Fericirii Vs. Droguri" - O Cale Sănătoasă către Bucurie: Kit-ul, inclusiv Ghidul Practic COMPLET, MiniGhidul Practic, PLIANT-ul Practic și Prezentarea Practică, a fost dezvoltat cu succes. Rezultate obținute pentru Ghid Practic COMPLET Chimia Fericirii Vs. Droguri - O Cale Sănătoasă către Bucurie https://online.fliphtml5.com/jghhv/kjsy/#p=1 Cuprins:
  • Explorare detaliată a dopaminei și modalități naturale de stimulare a producției în creier.
  • Analiză a oxitocinei și modalități de promovare a producției acestui "hormon al iubirii."
  • Ghid practic pentru creșterea nivelurilor de endorfine, contribuind la euforie și reducerea durerii.
  • Informații despre serotonină și modalități de menținere a nivelurilor într-un interval sănătos.
  • Comparație între efectele substanțelor chimice din droguri și ale neurotransmițătorilor din creier.
  • Detaliere a celor patru neurotransmițători cheie contribuind la starea de fericire.
  • Argumentare pentru alegerile sănătoase și evitarea consumului de droguri.
  • Sublinierea opțiunii pentru fericirea naturală și importanța acestei alegeri.
  • Explicarea resurselor interne ale creierului pentru fericire și alternativa la droguri.
  • Sublinierea potențialului creierului de a produce stări de euforie independent de substanțe chimice nocive.
  • Identificarea surselor naturale de euforie în viața de zi cu zi.
  • Argumentare pentru fericirea durabilă și autentică în opoziție cu efectele efemere și dăunătoare ale drogurilor.

Declarație de la Directorul Campaniei  de informare și prevenire antidrog "NU#Droguri:  "Suntem încântați să vedem rezultatele pozitive ale eforturilor noastre în cadrul campaniei 'NU#Droguri'. Educația și prevenirea sunt cheile construirii unui viitor sănătos pentru generațiile viitoare. Prin această campanie, am dorit să nu numai informăm, ci și să inspirăm tinerii să facă alegeri responsabile pentru propria lor sănătate și bunăstare. Ne-am concentrat pe crearea unui mediu sigur și de încredere pentru dialogul despre această problemă și suntem mândri de rezultatele obținute." - Tomoniu Antonio

Viitorul Campaniei de informare și prevenire antidrog "NU#Droguri": Campania "NU#Droguri" nu se oprește aici. Ne angajăm să continuăm eforturile noastre prin dezvoltarea unor programe educaționale continue, colaborări extinse și extinderea platformei web pentru a asigura un suport constant comunității noastre.

Realizări și Recomandări pentru Viitor:

 • Dezvoltarea KIT-urilor practice NU#Drog & Chimia Fericirii Vs. Droguri reprezintă o adiție valoroasă și o sursă de informații esențiale pentru comunitate.
 • Continuarea Promovării: Se recomandă continuarea promovării KIT-urilor practice NU#Drog & Chimia Fericirii Vs. Droguri și a conținutului pe diverse platforme online.
 • Colaborări Extinse: Extinderea colaborărilor cu comunitatea pentru a crește gradul de conștientizare și impactul.
 • Evaluare Periodică: Este esențială evaluarea periodică a impactului materialelor informative & prevenire antidrog NU#Droguri și ajustarea strategiei în funcție de nevoile comunității.

Rezultate-cheie ale Proiectului:

 1. Lansarea Campaniei și Participarea Comunității: Evenimentul de lansare a adunat 40 de participanți, inclusiv reprezentanți ai organizațiilor partenere, autorități locale și tineri.
 1. Materialele informative & prevenire antidrog NU#Droguri distribuite au generat un dialog activ cu participanții.

Kit-ul practic NU#Drog a inclus următoarele resurse:

 • Ghid Practic COMPLETe-learning pentru campanii de strângere de fonduri pentru prevenirea consumului de droguri https://www.docdroid.net/rDAoEmV/ghid-elearning-fundraising-2023-cj-fjtg-pdf
 • Ghid Practic COMPLET antidrog pentru tineri: O viață sănătoasă și fericită este alegerea ta ! https://www.4shared.com/web/preview/pdf/c-vGJXfpjq , 2 modele diferite de Ghiduri & Prezentări Practice AntiDrog, Afișe & Postere informative tematice NU#Drog

Kit-ul "Chimia Fericirii Vs. Droguri" a inclus următoarele resurse:  Ghid Practic COMPLET Chimia Fericirii Vs. Droguri - O Cale Sănătoasă către Bucurie, MiniGhid Practic, PLIANT Practic, Prezentare Practică Chimia Fericirii Vs. Droguri, Videoclipuri Chimia Fericirii Vs. Droguri

 Toate acestea au fost prezentate și distribuite participanților in mod direct si indirect online pe platforme de social media si pe Siturile de  documente digitale: SlideShare, DocDroid, FlipHTML5, 4shared, SlideServe, edocr

 1. Evenimente de Conștientizare în Școli:
  • 5 evenimente organizate în 3 școli au avut participarea a 200 de elevi, cu feedback pozitiv din partea profesorilor și părinților.
  • Activitățile educaționale și de informare au generat discuții valoroase în mediul școlar.

  Despre Campania "NU#Droguri": Campania de informare și prevenire antidrog "NU#Droguri" a avut misiune principală prevenirea consumului de droguri și promovarea unui stil de viață sănătos printre tineri. Cu o abordare holistică, campania integrează educația, consilierea și sprijinul comunității pentru a aborda această problemă presantă și a construi un viitor mai luminos pentru tinerii noștri. Accesați https://sites.google.com/view/nudrog pentru mai multe informații.

  Despre Proiect: Proiectul "Promovarea unui Mediu Sigur și Sănătos în Rândul Elevilor de Liceu prin intermediul educației și informării - Campania de informare și prevenire antidrog NU#Droguri" a fost cofinanțat din bugetul Județului Gorj pe anul 2023 și implementat de către Fundația Județeană pentru Tineret Gorj în parteneriat cu Asociația "Dorna Tismana."

  Despre Fundația Județeană pentru Tineret GORJ: membră a Fundației Naționale pentru Tineret F.N.T., are ca misiune dezvoltarea și sprijinirea tinerilor din județul Gorj prin intermediul proiectelor, programelor și activităților destinate formării și educării lor. Ne concentrăm pe promovarea unui mediu sigur și sănătos pentru tineri și pe încurajarea lor de a se implica activ în comunitate și societate. Cu o echipă de profesioniști pasionați și tineri voluntari devotați, ne străduim să aducem schimbarea în viețile tinerilor și să construim un viitor mai luminos pentru toți.

  Concluzie:  Campania de informare și prevenire antidrog "NU#Droguri" și-a atins obiectivele și a depășit așteptările, oferind comunității un set robust de instrumente și resurse informative & prevenire antidrog "NU#Droguri" pentru a lupta împotriva consumului de droguri.